آدرس: دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران میدان توحید، خیابان دکتر میرخانی (نصرت شرقی)

info@phenoir.org

انجمن علمی پدیده شناسی علوم سلامت

شرم- سلامتی و تجربه زیسته – بخش سوم

Share This Post

طبق وعده داده شده بخش دیگری از محتوای ارائه شده در کارگاه دو روزه با موضوع شرم، سلامتی و تجارب زیسته توسط مرکز تحقیقات کیفی و پروژه شرم و پزشکی که به صورت آنلاین در دانشگاه کوپنهاگ در تاریخ 28 و 29 آپریل 2022 برگزار شد، به شما تقدیم می شود:

ارائه دهنده‌ی نتایج این پژوهش داون لیمیمگ از دانشگاه هودرسفیلد بود. داون لیمینگ ناظر تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم سلامت و انسانی دانشگاه هودرسفیلد انگلستان می­‌باشد. او قبلا یک روانشناس بالینی و مدرسی فعال در این رشته بوده است. او از دیرباز علاقه وافری به فعالیت در حوزه شرم و انگ یا Stigma به­ شکل اختصاصی با تمرکز بر تغذیه دوران جنینی و نوزادی و تاثیر آن بر سلامت روان بوده است.

پژوهش یک تابو[1]

شرم یک موضوع دشوار برای انجام پژوهش است زیرا هم برای مشارکت­‌کنندگان دشوار است که درباره شرم و خجالت خود و تجربیات ناشی از آن صحبت کنند و هم برای پژوهشگر دشوار است که هر لحظه شاهد شرم دیگران باشد. شرم می­‌تواند از طریق تجربه مجدد رویدادهای فراموش­ شده گذشته اتفاق بیفتد اما هنوز هم به عنوان یک تابو شناخته می­‌شود. اگر به این نتیجه برسیم که دیگران اشتباه کرده‌­اند که ما را شرمنده کرده‌اند، خود شرم می­‌تواند شرم­‌آور باشد. بنابراین، شرم یکی از احساسات مخفیانه و محرمانه انسان‌هاست که در ارتباطاتشان با دیگران نهفته است. فهم آنکه شرم چگونه می­‌تواند منجر به شکل­‌گیری تجربیات فرد و ایفای نقش در سلامتی وی شود نیازمند انجام پژوهش‌های مبتنی بر تجربه یا Empirical است که می­تواند به شرم به عنوان یک پدیده مبتنی بر تجربه و ارتباطی بپردازد، هرچند که به راحتی قابل بیان نیست. جهت انجام پژوهش اختصاصی در دو حوزه­ (دسترسی به سیستم سلامت روان و دریافت حمایت در شیردهی مادر)، به ارزش روش­های مختلف (پرسشنامه کیفی، مصاحبه، خاطرات صوتی، تجزیه و تحلیل داده­های ثانویه و مشاهده) جهت کشف و تبیین شرم و احساسات خودآگاه مرتبط، ضمن در نظر گرفتن مسائل اخلاقی و روش‌شناسی و برنامه‌هایی که محققان و مشارکت­‌کنندگان ممکن است ارائه دهند به­ شکل عمیق فکر شد. محقق نه تنها در مورد کشف تجاربی که با عنوان “شرم” نام­گذاری شده‌­اند، بحث کرده­ بلکه از روش­‌های غیرمستقیم‌­تر برای بررسی راه‌­های دقیق و ظریف در موقعیت­‌هایی که اجتناب از شرم می­‌تواند سبب شکل‌­گیری تعاملات مراقبت سلامت شود، استفاده کرده است.

با احترام- دکتر غیاثوندیان

1401/3/28

[1] Taboo

More To Explore

یاداشت های روزانه

شرم- سلامتی و تجربه زیسته – بخش چهارم

بخش چهارم از محتوای ارائه شده در کارگاه دو روزه با موضوع شرم، سلامتی و تجارب زیسته توسط مرکز تحقیقات کیفی و پروژه شرم و

یاداشت های روزانه

شرم- سلامتی و تجربه زیسته – بخش سوم

طبق وعده داده شده بخش دیگری از محتوای ارائه شده در کارگاه دو روزه با موضوع شرم، سلامتی و تجارب زیسته توسط مرکز تحقیقات کیفی

عضویت در انجمن پدیده شناسی