آدرس: دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران میدان توحید، خیابان دکتر میرخانی (نصرت شرقی)

info@phenoir.org

انجمن علمی پدیده شناسی علوم سلامت

شرم- سلامتی و تجربه زیسته – بخش چهارم

Share This Post

بخش چهارم از محتوای ارائه شده در کارگاه دو روزه با موضوع شرم، سلامتی و تجارب زیسته توسط مرکز تحقیقات کیفی و پروژه شرم و پزشکی که به صورت آنلاین در دانشگاه کوپنهاگ در تاریخ 28 و 29 آپریل 2022 برگزار شد، به شما تقدیم می شود:

روث ریلی مدرس علوم سلامت در دانشگاه سوری است. وی جامع­‌شناس پزشکی و محقق کیفی نیز می­‌باشد. پژوهش وی درباره رویکردهای بین رشته­‌ای است که منجر به کشف منشا استرس/ دیسترس تجربه شده توسط متخصصین مراقبت سلامت و رویکردهای ارتقا دسترسی به حمایت می­شود.

عنوان ارائه : ” شرم مرتبط بابرچسب­زنی (انگ) ناخوشی سلامت روانی و فرهنگ عدم آسیب پذیری در پزشکان”

 روث ریلی( دانشگاه سوری)

شرم مرتبط با انگ بیماری روانی و فرهنگ عدم آسیب­‌پذیری در پزشکی شایع بوده و با هویت پزشکی عجین شده‌­است. این پژوهش مطالعه اولی‌ه­ای است از تجربیات متفاوت پزشکانی که با ناخوشی روانی و/ یا نشانه­‌های دیسترس شغلی زندگی یا کار می­‌کنند. به همین علت دچار مشکلاتی مانند اضطراب و سختی شغلی شده‌­اند. به­ شکل اختصاصی، در کارگاه “شرم، سلامتی و تجربیات زنده” ما یافته­‌های مرتبط با شرم و انگ ناشی از ناخوشی سلامت روان و/ یا دیسترس شغلی از دو مطالعه را از طریق مصاحبه­‌های عمیق­ با دو گروه پزشکان عمومی (47نفر) و پزشکان تازه­‌کار(36 نفر) مشغول در سیستم سلامت ملی NHS انگلستان، گزارش کرده‌­ایم. هر دو مطالعه نشان دادند که شرم تم متاثر از خصوصیات شخصیتی افراد، تخصص و مکان تجربه آن است. شرم یک احساس تفرقه­‌افکن و ایزوله کننده است که منجر به تاخیر درکمک­‌جویی پزشکان شده و فرهنگ آسیب ناپذیری را حفظ می­‌کند و منجر به بیگانه‌­سازی پزشکان نسبت به عواطف و احساسات  شخصی­شان می­‌شود. پزشکان به دلیل ترس از به خطر افتادن جایگاه شغلی خود، معمولا شرم را انکار کرده و نسبت به عواطف خود بیگانه می­‌شوند. این کارگاه به کشف شرم در این حوزه پرداخت و مشارکت­‌کنندگان را دعوت می­‌کند تا در مورد رویکردهای بالقوه برای پرداختن به یک پدیده تاریخی و مشکل ساز در پزشکی بحث کنند.

با احترام- دکتر غیاثوندیان

More To Explore

یاداشت های روزانه

شرم- سلامتی و تجربه زیسته – بخش چهارم

بخش چهارم از محتوای ارائه شده در کارگاه دو روزه با موضوع شرم، سلامتی و تجارب زیسته توسط مرکز تحقیقات کیفی و پروژه شرم و

یاداشت های روزانه

شرم- سلامتی و تجربه زیسته – بخش سوم

طبق وعده داده شده بخش دیگری از محتوای ارائه شده در کارگاه دو روزه با موضوع شرم، سلامتی و تجارب زیسته توسط مرکز تحقیقات کیفی

عضویت در انجمن پدیده شناسی